Malování s básničkou zdarma: balíčky obsahují básničku s obrázky jako kroky malování, zvuk básničky ke stažení a video-návod krok za krokem >>

Deset pravidel účinné pochvaly

Dlouho fungovala ve výchově metoda cukru a biče. Ale v poslední době psychologové vyzkoumali, že pozitivní motivace funguje lépe než tresty. A tak se doporučuje rodičům a učitelům, aby se soustředili spíše na odměny. V posledních letech tento trend ještě zesílil. A  s tím i snaha zvyšovat sebevědomí dětí – a proto je chválit, chválit a chválit. V zájmu motivace pochvalu používáme často, nezřídka automaticky, podle stejných vzorců, v jakých jsme sami vyrůstali. Jsme přesvědčeni, že čím více chvály, tím lepší bude výsledek našich dětí. Je to správné?

Effective-Praise-KidsPochvaly mají ale svá úskalí. Ovlivňují totiž chování dítěte, ale nikoli jeho vnitřní chtění, touhu a radost z činnosti. Vnitřní motivaci mohou dokonce ničit – což prokázaly různé psychologické výzkumy. To neznamená, že máme přestat chválit. Je však třeba vědět, co u dítěte ocenit a jakým způsobem. Hlavní je tedy chválit promyšleně. 🙂

A jaká jsou tedy pravidla účinné pochvaly?

1. Buďte velmi konkrétní.

Obecná chvála typu „Super! Jsi šikulka! Skvělé!“ nebo chvála bez konkrétních detailů je zbytečná. Dokonce spíše škodí, protože děti pak touží po další pochvale a uznání od rodičů, místo aby si vytvářely vlastní vnitřní motivaci. Děti, které jsou často chválené obecně, jsou pak na chvále závislé.  A jak zjistit, že je pochvala konkrétní? Zkuste se sami sebe zeptat, jestli vámi použitá slova platí pouze pro tuto osobu v tomto čase. „Super!“ můžete říct komukoliv kdykoliv. Ale například: „Byl jsi na nočníku trpělivý! Počkal jsi, dokud se ti nepodařilo vyčůrat do poslední kapičky!“ Tato pochvala je konkrétní, a proto smysluplná.

2. Chvalte proces nebo úsilí, ne výsledek, výkon, vlastnost nebo osobnost.

Používejte slova, která nehodnotí, ale popisují. „Měl jsi tak pevnou ruku, že jsi z kostek postavil opravdu vysoký komín“.

3. Buďte upřímní a uvěřitelní.

Nechvalte jen proto, abyste chválili. Děti musí vědět,s že vám mohou důvěřovat a že upřímně hodnotíte jejich činy. Když vaše batole udělá sotva dva krůčky bez klopýtnutí, není upřímné říkat, že je „chodec“ – když mu však řeknete, že je vidět, jak moc se snaží, aby se udrželo na nohou, upřímné to je.

4. Místo chvály děkujte.

Uznejte, že dítě, vzhledem ke stádiu svého vývoje, dokázalo něco opravdu obtížného. „Díky, že jsi byla tak trpělivá, když jsem vařila oběd. Vím, že máš velký hlad, a muselo to pro tebe být velmi těžké tak dlouho čekat.“

5. Místo chvály povzbuzujte.

Chvála je podmíněná, povzbuzení ničím podmíněné není. Když se dítě učí lézt, povzbuzujte ho větami jako: „To je ono! Zvládneš to! Jen ještě trošku pohni ručičkou… to je ono!“

6. Mluvte ve druhé osobě.

Taková věta popisuje to, co jste právě pozorovali. „Podal jsi mi knížku, jak jsem po tobě chtěla!“

7. Zkuste mluvit v první osobě, jak se cítíte díky chování dítěte.

Je potřeba, aby dítě vědělo, jaké pocity jeho chování u vás vyvolává. „Když jsi mi při snídani řekla, že je to mňamka, připadalo mi, že ti moje jídlo chutnalo.“

8. Prozraďte mu, jak jeho činy ovlivňují ostatní.

„Když sestřička plakala a ty jsi jí přenesla medvídka, moc jsi jí tím pomohla.“

9. Zkuste uznání projevit neverbálně.

Někdy stačí přikývnutí nebo úsměv a dítě tak pozná, že jste viděli, co dokázalo.

10. Náhodně zaslechnutá pochvala…

Existuje pravidlo: „Nikdy nemluvte o dítěte, jako by tam nebylo.“ Náhodně zaslechnutá pochvala je ale výjimkou z tohoto pravidla. Zvlášť účinné je, když takovou chválu zaslechne od dospělého. „Lenička ví, kam patří její hračky. Proto je při úklidu umí všechny zandat sama!“

praise children

 

A závěr? 🙂 Děti potřebují rodiče, aby jim předávali kladné, ale přesné zprávy o tom, kdo vlastně jsou.  Rodiče často říkají věci, v jejichž pravdivost nevěří, jen proto, aby se jejich dítě necítilo špatně. Neklamme naše děti tím, že jim budeme říkat nezasloužené poklony!

CHCETE DALŠÍ TIPY, JAK VYCHOVÁVAT SVÉ DÍTĚ? >>

f37604e9

Nevýchova je unikátní výchovný přístup pro moderní rodiče, ověřený v 65 tisících rodin s dětmi , který vám pomůže vyřešit problémy s dětmi, od každodenních maličkostí, jako čištění zubů nebo odchody do školy, až po vyhrocené situace s teenagery. Vaše děti se přestanou vztekat, začnou poslouchat a budou zodpovědné.

Mgr. et Mgr. Katka Králová, autorka principů Nevýchovy, se 16 let věnuje rodičům a dětem. Svoje zkušenosti nasbírala v životě se dvěma dětmi a v praxi jako speciální pedagožka, učitelka nadaných dětí a šéfka pobočky Fondu ohrožených dětí, kde přímo v terénu s dětmi a rodiči řešila všechno od maličkostí až po ty nejvyhrocenější situace. Vystudovala dva vysokoškolské obory zaměřené na speciální pedagogiku. O její práci se zajímají odborníci stejně jako média, vystoupila mj. na prestižní konferenci TEDx, přednášela na olomoucké či hradecké univerzitě. Setkává se s uznávanými osobnostmi v oboru, jako Naomi Aldort, trvale se vzdělává a nepřetržitě se učí od dětí.

Co vás Nevýchova naučí?

  • Bez cizích návodů – naučí vás, jak vždycky najít vlastní řešení, které vám bude fungovat – ať už jde o vztekání, sourozenecké hádky nebo otravné každodenní dohadování – abyste se už nepotřebovali s nikým radit a se svými dětmi to uměli.
  • Partnerskou komunikací – Ukáže vám, jak se umět v každé situaci s dětmi domluvit, se školáky i s těmi nejmenšími, které ještě nemluví, aniž byste museli křičet, plácnout přes zadek nebo ustupovat a všechno mu dovolit.
  • S rodičovskou jistotou – Objevíte rodičovskou jistotu a naučíte se, jak poznat, jestli to s dětmi děláte správně. Uvidíte na nich, že jsou spokojené a vstřícné. Takže budete moct přestat pochybovat a ani okolí vás už nerozhodí.

Živé online workshopy o výchově

ZV_Chystáme online workshopNevýchova pořádá podobné živé workshopy na různá témata každý měsíc. Živá vysílání, která přinášejí tipy z oblasti výchovy a radí rodičům, jak mít s dětmi pěkný vztah. Online workshop je zcela zdarma. Pokud chcete dostat včas pozvánku na další živý workshop, který Katka povede v přímém přenosu, přihlaste se zde >>>  Před vysíláním obdržíte odkaz, přes který se připojíte a můžete vše sledovat z pohodlí svého domova na svém počítači. A pokud nestihnete začátek, nevadí. Záznam vysílání poběží ten večer až do půlnoci. 🙂

 

Kurz Nevýchovy  a rozšiřující Edice pro děti ve věku 0-3 roky

b1faf0e0Pokud s vámi přístup Nevýchovy souzní tak, jako se mnou a máte také malé děti a chcete jim dát co nejlepší start do života a mít s nimi pohodový a krásný vztah, můžete také vyzkoušet kurz Nevýchovy.  Já jsem kurz již prošla a vřele ho doporučuji všem rodičům. Opravdu se tato investice do vás a vašich dětí vyplatí. Získáte impulzy a nový náhled na to, jak se na vaše děti a vztah s nimi podívat i z jiného úhlu a s nadhledem a jak si najít sami své konkrétní postupy, které budou vyhovovat a fungovat právě u vás a vašich dětí. A nebo si kurz můžete na 14 dní jen vyzkoušet. Pokud nebudete spokojení nebo kurz nebude to, co jste očekávali, prostě požádáte Nevýchovu a ta vám bez zbytečných otázek vrátí všechny vaše peníze.

Tento online kurz, kterým můžete projít ze svého domova v čase, kdy vám to vyhovuje a kdykoliv se k němu vrátit, trvá 5 týdnů, během kterých se naučíte, jak společně s dětmi zvládnout celý den v klidu, aby vám i ty nejmenší  rozuměli – bez telepatie a znakování.  V kurzu se naučíte fungující vstřícnou komunikaci  – vy nebudete muset křičet, děti se nebudou vztekat.  Jak určit dětem hranice, které děti samy chtějí dodržovat.  Jak řešit problémy s přebalováním, vypravováním se ven, ale i to, jak řešit vztekání a předejít scénám. Jak nastavit rodičovské hranice tak, aby fungovali a aby je chtěli i děti dodržovat. Také se naučíte, jak na hezké sourozenecké vztahy mezi vašimi dětmi a jak dítě připravit na příchod nového sourozence. A také jak se věnovat sám sobě, abyste byli hrdý táta/máma. 🙂

Pokud chcete víc informací, přečtěte si moji recenzi na kurz Nevýchovy.

 

kurz-nevychovy-stoji-to-za-to

Speciální akce – zdarma 40 básniček s malováním ke kurzu Nevýchovy >>

Stáhněte si zdarma průvodce!  Získejte rychlokurz Nevýchovy zdarma! 

Nevýchova - Průvodce, jak se vypravit     pruvodce1-zdarma-250x315    Videa zdarma - jak snadno vyřešit...

 

Martina Macháčková
Autorka projektu Bystré děti a Malování s básničkou, nadšená propagátorka rané stimulace, zábavného učení hrou malých dětí v raném věku, kontaktního rodičovství a respektující partnerské výchovy. Maminka dvou úžasných holčiček.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.