Malování s básničkou zdarma: balíčky obsahují básničku s obrázky jako kroky malování, zvuk básničky ke stažení a video-návod krok za krokem >>

Děti, kterým nestanovíte hranice, skáčou rodičům po hlavě

Nechat růst jako dříví v lese, nebo být jako ras? O výchově dětí se hojně mluví a zejména se kritizuje příliš tvrdá výchova, kterou si prošly předchozí generace. Co když je ale výchova moc liberální a z dětí rostou malí tyrani?

O tom, jak najít rovnováhu mezi láskou a trestem a jaká jsou rizika populární volné výchovy, mluví v Českém rozhlasu 2 uznávaná dětská psycholožka Václava Masáková. Dnes už všichni vědí, že řezat děti hlava nehlava není ideální způsob výchovy. Na druhou stranu se už několik let uplatňuje liberální výchova, se kterou to ale není tak jednoduché. Co se může na první pohled zdát jako liberální, je ve skutečnosti anarchistické. Co tedy dítě nejvíc potřebuje a jak na výchovu? „Když dítě postrádá citové podněty a blízkost člověka, roste z něj nejistý jedinec,“ uvádí psycholožka Václava Masáková na úvod s tím, že blízký člověk a láska jsou pro děti to nejdůležitější. Naopak ale varuje před tzv. opičí láskou.

„Láska má být pevná, ne za každou cenu to dítě milovat tak, že mu všechno odpustím. Nemůžu ho trestat za nějakou nešťastnou náhodu, když třeba upustí hrníček, ale můžu mu dát najevo, když napadá děti na pískovišti nebo někomu bere svačiny. Tohle mu musím vysvětlit a nějakým způsobem zasáhnout. Je to o hranicích, učím ho držet hranice,“ je přesvědčená psycholožka z pražské pedagogicko-psychologické poradny. „V dobách mého mládí převládala direktivní výchova a nikomu to nepřipadalo divné. Dnes jsou děti vychovávány demokraticky až liberálně, a tak bývají víc partnery, než je zdrávo. Ony se tak potom chovají ve škole, ale protože jsou osobnostně nezralé, chovají se neadekvátně,“ říká Masáková s tím, že takovou třídu je pak těžší ukočírovat a něco jí předat oproti dřívějšku.

Celý článek najdete zde: https://www.expres.cz/detska-psycholozka-vaclava-masakova-vychova-f3s-/zpravy.aspx?c=A190314_161209_dx-zpravy_krio 

Martina Macháčková
Autorka projektu Bystré děti a Malování s básničkou, nadšená propagátorka rané stimulace, zábavného učení hrou malých dětí v raném věku, kontaktního rodičovství a respektující partnerské výchovy. Maminka dvou úžasných holčiček.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.