Malování s básničkou zdarma: balíčky obsahují básničku s obrázky jako kroky malování, zvuk básničky ke stažení a video-návod krok za krokem >>

Dítě neposlouchá. Jak mu říct NE, aby na něj slyšelo?

Dneska se dozvíte něco, co vám neskutečně uleví. Stručně řečeno: Zákazy, tak jak je většina z nás vůči dětem používá, nefungujou. Nepoužívejte je. 

Jinak vám z dítěte může vyrůst vzdorovitý fracek, který k vám nebude mít ani za mák úcty. Anebo otloukánek, co si nechá všechno líbit.

Bez zákazů daleko líp dosáhnete svého.
Prostě na ně zapomeňte. Co nejrychleji. Máte to?

Nebo vám to takhle nestačí? Ptáte se, proč je to špatně? Vždyť zákazy používají skoro všichni rodiče, každý den. A jsou situace, kdy dítě prostě musí vědět, že tohle nesmí!

Nejspíš jsme ve vás místo úlevy vyvolali spoustu otázek a na tváři máte pochybovačný úšklebek. Možná podobný tomu, jakým po vás šlehne vaše dítě, když mu něco nechcete dovolit.

Většinou totiž rodiče říkají „Ne!” docela nesmyslně. Pálí na dítě stokrát za den: Nedělej…    Nemůžeš…    Nenene!
A pokud dodají něco na vysvětlenou, je to obvykle „To se přece nedělá“, nebo neprůstřelné „Protože jsem řekla!“ Ani stopa po vysvětlení, které má dítě doopravdy šanci pochopit.

Přitom říct Ne férově a s respektem se vyplatí i vám, protože dítě na něj konečně uslyší. Nebudete mu to muset opakovat jako uštvaný kolovrátek.

Vyzkoušejte sami, jak to funguje. Víc se dozvíte v článku Když dítě neposlouchá: Jak mu říct NE, aby na něj slyšelo

jak říkat ne - široký

Řeknete dětem stokrát za den „Ne! Nesahej na to, nelez tam, nestrkej to do pusy“… a máte pocit, že to vůbec nechápou a je to tak trochu marná snaha? Nebo to chápou moc dobře, ale zkouší, co vy na to? Možná jo. Jestli používáte některé ze čtyř rodičovských Ne, která nefungují…

Tlačítko ČÍST DÁL

MsB zdarma banner_

RYCHLOKURZ blog banner

 

FB banner

Martina Macháčková
Autorka projektu Bystré děti a Malování s básničkou, nadšená propagátorka rané stimulace, zábavného učení hrou malých dětí v raném věku, kontaktního rodičovství a respektující partnerské výchovy. Maminka dvou úžasných holčiček.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.