Malování s básničkou zdarma: balíčky obsahují básničku s obrázky jako kroky malování, zvuk básničky ke stažení a video-návod krok za krokem >>

KIDS 💓 MONTESSORI

Znáte montessori přístup k výchově dětí?

Michaela Tilton, která založila Montessori školku a která vychovávala svoje dvě děti v Montessori stylu od mala (děti chodily do montessori školky a teď obě navštěvují montessori školu), napsala:

Spousta rodičů z montessori školy, kam chodí moje děti, mají na autě nálepku KIDS 💓 MONTESSORI. A je to skutečně tak. Stačí se dětí zeptat, jak se jim ve škole líbí. Ale pokud vám tohle jako důkaz nestačí, mrkněte na studii, kterou zorganizovaly dvě americké profesorky – Angelina Lillard a Nicole Else-Quest. „

Srovnávaly děti z montessori školky a školy s nemontessori dětmi. 

Děti z montessori školky na tom byly lépe v mnoha aspektech. Ať se jednalo o rozpoznávání písmenek a slov, nebo řešení matematických úloh. Děti z montessori školek byly schopné výrazně snadněji řešit logické problémy a byly na tom lépe v řadě sociálních kritérií jako například v rozpoznání nepravdy nebo smyslu pro spravedlnost. Když je pozorovali na hřišti při hře, tak montessori děti se daleko častěji účastnily her, kde byla dána pravidla a kde spolu děti spolupracovaly a mnohem méně se účastnily her, kde pravidla nebyla dána (například při fyzickém zápasení). 

Ve škole montessori děti byly na tom výrazně lépe například v kreativním psaní a sociálních dovednostech, ale také v něčem, co se může zdát méně důležité při srovnávání školních úspěchů dítěte – montessori děti vnímaly školu jako komunitu, kam rádi chodily! 

Pro mě je tohle to nejdůležitější, a je to také hlavním důvodem, proč jsem ráda, že jsou moje děti v montessori škole. Když dítě baví chodit do školy, tak se toho mnohem více naučí a vnímá školu jako zdroj inspirací pro rozvoj svých zájmů, takže v tom, co ho baví je často daleko za osnovami.

Když  budete srovnávat montessori školy se špičkovými školami, kde tlačí na výkon, tak je nejspíš montessori děti ve všem nepřekonají, ale já věřím, že v životě budou mít větší šanci na to být šťastné a úspěšné. Stačí se podívat kolem – kolik znáte úspěšných a šťastných lidí, kteří měli ve škole samé jedničky a kolik z nich mělo prostě jen touhu něco dokázat a uměli za ní jít?

Montessori přístup v dětech zažehne tuto touhu a podpoří je v tom, aby si našly cestu, jak ji naplnit.

Paní Montessori napsala:

“Zjistili jsme, že vzdělání není něco, co učitel dělá, ale že je to přirozený proces, který se v člověku spontánně rozvíjí….” 

… a cílem učitele je ho v tomto přirozeném procesu podpořit.

Když jsme u nás doma váhali, kam dát naše vlastní děti, vyhrála montessori, protože KIDS 💓 MONTESSORI.

Dnes mě mé dcery tím, jaké jsou, ujišťují, že to byla správná volba. U nás to vše začalo tím,  že jsem si našla cestu do hlubin montessori pedagogiky a začali jsme jí doma uplatňovat, když byly holky ještě batolata

Pokud s vámi montessori 💓 ladí a chcete se s tímto přístupem seznámit blíže, právě pro vás jsem připravila zbrusu nový online kurz Montessori inspirace pro rodiče dětí od narození do 6 let, kde se mimo jiné dozvíte:

  • Jak podpořit dítě v samostatnosti
  • Jak být respektujícím rodičem
  • Jak připravit prostředí pro rozvoj dítěte
  • Jak připravit montessori aktivity

Kurz je určen všem rodičům dětí do 6 let, kteří chtějí:

  • mít dostatek informací o montessori pedagogice,
  • vědět, jak své dítě vést k samostatnosti a větší koncentraci,
  • znát systém montessori pomůcek a připraveného prostředí,
  • zjistit, jaké montessori principy přenést k sobě domů,
  • ujasnit si témata jako je nastavení hranic, roli trestů a odměn, rozdíl mezi efektivní komunikací a manipulací.
Martina Macháčková
Autorka projektu Bystré děti a Malování s básničkou, nadšená propagátorka rané stimulace, zábavného učení hrou malých dětí v raném věku, kontaktního rodičovství a respektující partnerské výchovy. Maminka dvou úžasných holčiček.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.