Malování s básničkou zdarma: balíčky obsahují básničku s obrázky jako kroky malování, zvuk básničky ke stažení a video-návod krok za krokem >>

Jak dětem připravit ty nejhezčí vánoce

Kolik klidu a míru, jež Vánoce mají znamenat, skutečně o vánocích zažíváme? Uklízíme, pečeme, nakupujeme blízkým lidem zbytečnosti, které nepotřebují a kterými vyplní volné chvíle v době, kdy s nimi nemůžeme být, protože na ony věci vyděláváme. Pokud to nezvládneme „jinak“, o vánocích můžeme být ve shonu a stresu díky tlakům z venku, jak by to mělo vše o vánocích vypadat a být 🙁  A co naše děti? Skutečně jsou pro ně vánoce kouzelné, když jsme my, jejich mámy a tátové, uštvaní??? Co kdybychom to letos zkusili trochu jinak? Co kdybychom pro jednou udělali z Vánoc opravdu „svátky klidu a míru“ a „čas strávený s rodinou a blízkými“?

Pokud bych měla vybrat jednu z těch mnoha rad, tak moje osobní rada, kterou se už dlouho řídím já, by byla: nic nemusí být perfektní. 

Trošku jsme si začali plést, proč slavíme vánoce a jak má vše na vánoce vypadat – komerční honba na dárky, napečené mnoho druhů cukroví, nablýskaný uklizený byt, skvělá vánoční večeře, a spousta dalších věcí… Ale to s sebou nese bohužel i stres a uštvanou mámu, která už chce, aby „to“ bylo za ní…

Ale jak je to s vánoci DOOPRAVDY? 🙂 Stejně jako není důležité mít splněné všechno, co předepisují vánoční zvyklosti, tak stejně tak není důležité, aby cukroví vypadalo tak jako na reklamním obrázku a aby kostičky brambor na bramborový salát byly jedna jako druhá apod. Důležitá je pohoda, důležité je, že něco děláme spolu, že si u toho povídáme, že nám je spolu dobře a že z naší společné snahy pak vzniknou krásné zážitky a vzpomínky. To důležité je těšení se na vánoční svátky, dýchání atmosféry, kdy si jsou všichni k sobě blíž,  užívají si společných chvil a odpouštějí si, co se nepovedlo. Adorable Son Hugging His Mom in Front Of Their Christmas Tree.

A pokud bych mohla přidat ještě jednu radu, byla by to tato: Naslouchejte svým dětem, věnujte jim svou pozornost a svůj čas. 

Předvánoční období prožívají hlavně děti, tak jim k tomu utvořte ty nejlepší podmínky. Ptejte se jich, kam chtějí jít, co chtějí vyrábět nebo s čím by rádi pomohly. Dejte na jejich přání a věnujte jim čas. Je to pro ně mnohem důležitější než nová panenka nebo nové auto pod stromečkem.

Vánoční básničky jako inspirace, jak s dětmi prožít krásné vánoce

A zde je pár zimních a vánočních básniček pro inspiraci, jak prožít letošní vánoce s vašimi dětmi :-). Cukroví pečte s dětmi, bude je to moc bavit, když vám budou moci pomáhat. Jděte s dětmi ven a obdivujte zimní přírodu, nasypte zrní ptáčkům a pokud to „paní Zima“ umožní, postavte s nimi sněhuláka nebo jezděte na bobech či na saních. A když sníh nebude, pořád se můžete s dětmi doma sněhové vločky vyrobit z papíru 🙂 A také si nezapomeňte s dětmi vyrobit Betlém a zazpívat si u něho nějaké koledy. Stejně jako nezapomeňte na vánoční zvyky – rozkrojení jablíčka, házení bačkorou, pouštění lodiček nebo lití olova. 🙂 Prostě užívejte si společný čas a buďte spolu šťastní. A nezapomeňte se čas od času zastavit, podívat se kolem sebe … poděkujte a buďte vděční. Za to, co je „teď“. To ve vašem srdci udělá divy.  

Betlém Cukroví

Těším se na vánoce

Říkanka pro BD Sáně

Sněhové vločky Zima a ptáčci

 

FB banner

Martina Macháčková
Autorka projektu Bystré děti a Malování s básničkou, nadšená propagátorka rané stimulace, zábavného učení hrou malých dětí v raném věku, kontaktního rodičovství a respektující partnerské výchovy. Maminka dvou úžasných holčiček.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.