Malování s básničkou zdarma: balíčky obsahují básničku s obrázky jako kroky malování, zvuk básničky ke stažení a video-návod krok za krokem >>

Moje dítě stále kňourá

Když vaše dítě stále kňourá, může to být frustrující. Pokud vaše děti neposlouchají nebo kvůli všemu pláčou, dělá to rodičovství mnohem těžší.

Existují věci, které můžeme udělat, abychom situaci  pomohli. Kňourání obvykle pochází z frustrace a brzy se to může stát zvykem. Děti jednou zakňourají a když vidí výsledky, že to funguje, tak to zkusí znovu. Brzy budou kňourat stále.


Novy rychlokurz-banner-ZDARMA

Moje dítě stále kňourá - BD

Jak zastavit stálé kňourání:

 • Promluvte si se svým dítětem o tom, jak kňourání zní. Tak jednoduše, jak tento návrh zní. 🙂 Dokážu si vzpomenout, když jsem byla malá, jak jsem nechápala, co to znamená, když mi říkali „přestat kňourat.“ Myslela jsem si, že se prostě jen ptám, i když jsem vlastně asi kňourala. Vzpomínám si, že jsem prostě nevěděla, co bych měla dělat. Takže předtím, než očekáváte změnu, ujistěte se, že to vysvětlíte svému dítěti.
 • Nahrajte, jak vaše dítě fňuká a nechte jí/ho to poslechnout. Vysvětlete, že to děláte proto, aby se mohli naučit to změnit, a ne proto, aby se cítili špatně.
 • Chvalte je, když mluví pěkným tónem. „Líbí se mi, když mluvíš takovým pěkným tónem. Dělá mi to moc velkou radost! „
 • Říkejte „Když se mě zeptáš/požádáš mě normálním hlasem, pomůžu ti.“
 • Zkuste jim říkat, že tomuto kňourání nerozumíte – snažte je tím povzbudit, aby mluvili jiným hlasem.
 • Buďte trpěliví. „Když děti kňourají, cítí se bezmocní. Pokud jim budeme za kňourání nadávat nebo jim odmítneme naslouchat, zvýšíme jejich pocity bezmoci. Když to vzdáme, podlehneme jim a oni pak přestanou fňukat, potvrzujeme, že se cítili bezmocní. Ale pokud je pohodově, klidně a trochu hravě vyzveme, aby použili normální hlas, zvýšíme jejich pocit jistoty a kompetence. A najdeme tak most zpět k blízkému spojení mezi námi.  „~ Lawrence Cohen, autor publikace Hravé rodičovství
 • Řekněte jim v legraci, že ztratili svůj normální hlas a začněte ho všude hledat. „Je pod polštářem?“
 • Nenechte se vytočit. Musíte zůstat klidní a vyhnout se pokušení být frustrovaný – vím, někdy je to velmi těžké 🙂
 • Dodržte to a buďte konzistentní. Když budete provádět tyto kroky jen jeden den, pravděpodobně se žádná výrazná změna nestane. Pár dní pravděpodobně také nebude ke změně stačit.
 • Jestliže je vašemu dítěti víc jak 5 let, můžete zkuste „nechat je platit“ za kňourání.  Každé zakňourání je může stát třeba jednu korunku z jejich pokladničky (nebo jakoukoliv jinou pokutu, kterou si určíte). Dejte peníze do sklenice, aby mohli vidět, jak moc jsou ukňouraní. Pokud zvládnou celý den bez kňourání, dostanou peníze zpět (nebo si nastavte pravidla, jaká chcete 🙂 ).
 • Nastavte také nějaká základní pravidla, když jste mimo domov. Pokud nebudou kňourat, můžou dostat žvýkačku nebo samolepkou. Pokud zakňourají, třeba jen jednou, všechny odměny jsou ten den promarněné.
 • Přemýšlejte o tom, proč fňukají, pokud je toho více, než je obvyklé. Co potřebují? Byli jste moc zaneprázdněni? Pomohlo by, kdybyste vašemu dítěti věnovali nějaký speciální čas?
 • Sami nekňourejte (ano, VY). Vaše děti vás sledují, poslouchají a napodobují vás. Všichni mají jednou za čas špatný den, všichni jsou jednou hodně naštvaní, unavení, nervózní… Ale snažte se nehroutit se před vašimi dětmi. Oni vaše chování napodobují, ať dobré nebo špatné. Když už, řekněte jim normálním hlasem, že se necítíte dobře a proč.
 • Pokuste se předejít kňourání ještě před tím, než začne. Pokud na vás vaše dítě mluví, snažte se naslouchat tomu, co mají na srdci. Pokud je budete ignorovat, pravděpodobně začnou fňukat, protože frustrace vede ke kňourání. Ujistěte se, že vědí, že je posloucháte tím, že přestanete dělat to, co právě děláte a budete jim věnovat vaši pozornost. To by mělo zastavit kňourání přímo na místě.
 • Bedlivě hlídejte jeho základní potřeby. Hlad a únava by donutili každého kňourat.
 • Pochvalte vaše dítě, když se dokáže zeptat pěkně a odměňte jej tím, že řeknete „ano“ ještě několikrát během daného dne, jen proto, že vaše dítě požádalo pěkně. „No, asi bych měla říct, že na zmrzlinu dnes nepůjdeme,  protože jsme ji měli včera večer, ale protože jsi požádala tak hezky, tak si ji pojďme dát!“

Většinu času, kdy vaše dítě kňourá, je to jeho způsob, jak žádat o něco, když je frustrované. Je to prostě předstupeň pláče. To se obvykle stává v průběhu předškolních let a trvá až do věku 6 nebo 7 let.

S nápady a tipy, jež jsou uvedeny výše, snad můžete zastavit fňukání a kňourání dřív, než se z toho stane zvyk. Snažte se najít si čas naslouchat vašim dětem, abyste zastavili kňourání už v prvních krůčcích. Máte-li další rady, rádi bychom, abyste se o ně podělit zde v komentářích nebo na naší stránce na Facebooku. Rodičovská témata jsou vždy ožehavým tématem a vaše nápady můžou pomoci dalším rodičům, kteří mají stejné problémy!

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 
Zdroj: Kids Activities Blog

 

Moje zkušenost

Já sama jsem si vyzkoušela, jak změna komunikace s dětmi změní všechno ostatní. To potom vede k většímu pochopení a porozumění jejich reakcí a jejich chování. A dalším zásadním tématem výchovy je také správné nastavení hranic ve správný čas.

Kurz vysvětlený za pet minutV kurzu Nevýchovy, který jsem absolvovala, jsem se kromě těchto tří zásadních věcí naučila také jak řešit sourozenecké vztahy a nakonec, jako třešnička na dortu 🙂 – jak být spokojený rodič.

Pokud i vy chcete zažít to, co zažívají ostatní rodiče, kteří prošli kurzem, vyzkoušejte ho!

Můžete začít třeba novým rodičovským rychlokurzem zdarma:

Objevte jednu věc, která odděluje frustrované, vyčerpané rodiče od těch milovaných, co si s dětmi rozumí.

Přestaňte s výchovou bojovat a pojďte zjistit:

 

– Jaký přístup k dětem přináší výsledky. A jestli ten váš vede tam, kam chcete.

– Proč se vaše děti vztekají, odmlouvají, ignorují vás a není s nimi řeč? Funguje tu jednoduchá rovnice.

– Co je ve vztahu rodiče a dítěte klíčové. Je jedno, jestli máte děti maličké, velké, divoké… Tohle “kouzlo” pomůže vždycky.

Rodičovský rychlokurz je zdarma, tak ho zkuste. Stačí se přihlásit klikem na tlačítko níže nebo tady ➤  https://goo.gl/kE7if2

Tlačítko rychlokurzu zdarma

Ale pokud již Nevýchovu znáte a chcte jít víc do hloubky, můžete získat kompletní kurz Nevýchovy s bonusy pro výchovu mladších nebo starších děti) a k tomu ještě jako bonus 40 básniček s malováním 🙂 Nic neriskutete, Nevýchova nabízí garanci vrácení peněz, pokud po vyzkoušení kurzu do 14 dní zjistíte, že vám nevyhovuje. A básničky s malováním vám zůstanou jako poděkování, že jste kurz vyzkoušeli. Takže nemůžete nic ztratit, jen získat!!!

Tlačítko placený kurz s bonusy a garancí

Přečtěte si také:

MsB zdarma banner_

RYCHLOKURZ blog banner

FB banner

Novy rychlokurz-banner-ZDARMA

Martina Macháčková
Autorka projektu Bystré děti a Malování s básničkou, nadšená propagátorka rané stimulace, zábavného učení hrou malých dětí v raném věku, kontaktního rodičovství a respektující partnerské výchovy. Maminka dvou úžasných holčiček.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.