Malování s básničkou zdarma: balíčky obsahují básničku s obrázky jako kroky malování, zvuk básničky ke stažení a video-návod krok za krokem >>

Naučte se říkat, co se vám nelíbí

„V září 2016 přišla k jednomu terapeutovi paní, která byla nešťastná z toho, že jí vůbec nefunguje vztah s jejími dvěma dětmi, které měly 14 a 11 let. Paní neměla manžela, s dětmi jí pomáhala její maminka. Povídali si s terapeutem o jejím výchovném přístupu a paní si nebyla vědoma toho, co dělá špatně. Tak jí pan terapeut navrhnul, že by se zeptal přímo jejich dětí.

Obě holčičky byly velmi sdílné, povídaly a vyprávěly, že je jejich maminka často nervózní, když udělají něco špatně, často na ně křičí, vyčítá, je protivná… Pan terapeut začal tedy s maminkou pracovat na tom, jak komunikovat s jejími dětmi o věcech, které ji trápí. Naučil ji metody, které učí v kurzu: „Naučte se říkat, co se vám nelíbí!“

To je příběh Milana Studničky, který pracuje jako lektor, psycholog a psychoterapeut. Ve své práci se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učí zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít.

A jednu z metod, kterou učí v kurzu: „Naučte se říkat, co se vám nelíbí!“ nyní nastíní i Vám, abyste ji mohli používat ve vašem každodenním životě.

  1. Pokud Vás zlobí, jak se chová Váš partner, dítě, kolegyně či kamarád, nejprve popište to, co se reálně fakticky stalo. “Kluci, byli jsme domluveni, že až přijdu domů z práce, bude tady uklizeno. A já koukám, že tady leží kopačky, míč, ponožky, hromada špinavého prádla, špinavý talíř a hrníček s plísní.”
  2. Jakmile popíšete fakt, pokračujte s tím, co konkrétního prožíváte. “A mě se to vůbec, ale vůbec nelíbí…”
  3. Může následovat výčet možných dopadů onoho chování, které se nám nelíbí. “Když mi kluci nepomůžete, nemůžete se divit, že jsem pak doma naštvaná, protože toho mám fakt hodně. Jsem unavená z práce, a přitom bych si s Vámi ráda povídala, hrála si, ale takto musím uklízet, znovu pracovat a na Vás bohužel nebudu mít čas.”
  4. Svůj popis je potřeba zakončit svým přáním, návrhem apod. “Takže bych byla moc šťastná, kdybyste mi kluci alespoň s něčím pomohli. Moc by mi to pomohlo. Co takhle alespoň vyřešit to nádobí a prádlo…”

Toto je jeden ze způsobů, který můžete použít, když chcete říci druhému člověku, co se Vám nelíbí. Vždy ale myslete na to, že je potřeba být v klidu, aby nás druhá strana mohla vnímat. Není rovněž vhodné používat slovíčka NIKDY, VŽDYCKY, ZASE, POŘÁD, KONEČNĚ apod., která často vyvolávají zcela logicky odpor a boj.  

A náš příběh pokračuje…. „Milá paní najednou zjistila, kolik chyb dělala v komunikaci, a přitom to není tak složité, jak si myslela. Stačilo jen vědět, jak na to. Popisovala, že byla bezmocná, protože nevěděla, jak komunikovat s holčičkami věci, které ji trápily. Krásné bylo, že děvčátka na její změnu zareagovala velmi rychle a už po třech měsících mi psala, že je doma úplně jiná atmosféra.“

Opravdu to není tak složité, stačí jen vědět jak na to a naučit se říkat to, co se nám nelíbí

Martina Macháčková
Autorka projektu Bystré děti a Malování s básničkou, nadšená propagátorka rané stimulace, zábavného učení hrou malých dětí v raném věku, kontaktního rodičovství a respektující partnerské výchovy. Maminka dvou úžasných holčiček.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.