Malování s básničkou zdarma: balíčky obsahují básničku s obrázky jako kroky malování, zvuk básničky ke stažení a video-návod krok za krokem >>

Stimulace malých dětí

Definice je obyčejná a jednoduchá: existují aktivity, jež povzbuzují nebo stimulují smysly vašeho děťátka – zrak, sluch, čich, hmat a chuť.

Stimulace může pomoci zlepšit jak dobu, po kterou je vaše děťátko schopno se soustředit, ale i paměť, zvídavost a rozvoj nervového systému. Navíc, stimulace jeho smyslů umožní dosáhnout vývojové milníky rychleji, stejně tak jako pomůže s rozvojem motorických dovedností.

Zde jsou některé věci týkající se stimulace, které je potřeba mít na paměti během cesty učení vašeho děťátka:

Bezprostřední okolí vašeho miminka bude mít největší vliv na jeho rozvoj.

Každá jednotlivá věc, které je vaše miminko vystaveno, je neobyčejná pro prozkoumávání jejich očičkama, ouškama, pusinkou, nosem a prstíčky. Jednoduše téměř všechny věci představují pro vaše zvídavé miminko něco zázračného, jelikož všechno je nové a vhodné k prozkoumání. Ujistěte se, že se vašemu dítěti dostane dostatečné vhodné stimulace během jeho prvního roku života, jelikož to je čas, kdy mozek vašeho dítěte roste nejrychleji, jak jen kdy bude růst!

Interakce je lepší než pozorování.

Lékaři zastávají názor, že interakce rodičů s dětmi (tak jak to my podporujeme) je ten nejlepší způsob učení – ne nechat dítě v ohrádce, ale držet ho a hrát si s ním!

Místo toho, abyste nechala vaše miminko v kolébce s hračkami, můžete hračky oživit – dát jim hlas a pohybovat s nimi! Vaše dítě si tak rozvine svou schopnost představivosti, když bude podle vašeho vzoru získávat zkušenosti, jak si s ním hrajete.

Pozornost vašeho dítěte je důležitá.

StimulaceAby mohlo vaše dítě získat nějaký užitek ze stimulující interakce, musí být v náladě – pozornost vašeho dítěte je nezbytná pro úspěšnou stimulaci. Jestliže je vaše miminko ospalé – například z nudy, přílišné stimulace nebo prostě unavené – jednoduše nechte vaše miminko odpočívat a začněte znovu, až bude opět pozorné a vnímavé.

Musíte pochopit, že když je vaše miminko pozorné, samo se vědomě snaží naučit se o světě okolo co nejvíc. Vaše miminko věnuje veškerou svou energii tomu, co mu ukazujete, pouze pokud máte jeho plnou pozornost, takže se musíte naučit rozpoznat a plně využít tento omezený čas.

Snažte se o opakování, ne zvykání si…

“Znovu, znovu!” Existuje důvod, proč nás děti dohánějík šílenství, když neustále požadují dělat něco nebo slyšet to samé pořád dokola: děti se nejlépe učí pomocí opakování.

U velmi malých dětí je opakování velice důležité, jelikož to je způsob, jak se učí nejlépe. To, že něco slyší hodněkrát, pomáhá dětem pamatovat si informaci delší dobu. Zvláště malé děti (od 4 do 18 měsíců) opakování potřebují — říká se , že víc než 2 a 1/2 leté děti – aby se nové informace naučily a zapamatovaly si je.

Jakmile se vaše dítě něčemu naučí, bude ho bavit opakování, protože bude už vědět, co příjde dál. Po několikátém čtení známé knížky si vaše dítě dokonce bude pamatovat dost na to, aby bylo schopné dokončit většinu vámi začatých vět. Což pro něj znamená, že se více aktivně může zapojit do vyprávění příběhu.

Přesto je také důležité ukončit opakovanou stimulaci, když si vaše dítě začíná utvářet zvyk. Jestliže vaše dítě přejde opakováním do zvyku, intelekt vaše dítěte už se vaší stimulací nerozvíjí a vaše snaha něco vaše dítě naučit je už beze smyslu. Když zpozorujete, že se toto děje, nechte se tím vést a změňte něco ve vašem „učebním“ stylu, pravděpodobně změňte hračku (knížku,…) nebo na nějakou dobu pozastavte váš učební rozvrh.

Uspokojováním zvědavosti vašeho miminka docílíte, že bude chtít víc…

Snědli jste někdy kousek sladkého a chtěli ještě? Jestli ano, jste stejní jako vaše dítě – jestliže jednou zažije něco, co ho baví, potom se bude snažit dozvědět se víc a zažít to zas!

Vy, jako rodiče, hrajete důležitou roli v uspokojování touhy vašich dětí po vědění, a můžete to dělat tak, že jim poskytnete co nejvíce příležitostí, aby zažili co nejvíc rozdílných stimulů, jež podpoří jejich zvědavost a oni se budou chtít dozvědět víc…

Martina Macháčková
Autorka projektu Bystré děti a Malování s básničkou, nadšená propagátorka rané stimulace, zábavného učení hrou malých dětí v raném věku, kontaktního rodičovství a respektující partnerské výchovy. Maminka dvou úžasných holčiček.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.