Malování s básničkou zdarma: balíčky obsahují básničku s obrázky jako kroky malování, zvuk básničky ke stažení a video-návod krok za krokem >>

Základy učení hrou v raném věku

Existuje několik základních faktů, na které je potřeba myslet, pokud se rozhodneme učit své dítě. Většinu z nich už ale znáte, protože to podvědomě cítíte ve svém srdci jakožto RODIČ.

Ale nejdřív je důležité začít s následujícím východiskem: Pokud je inteligence schopnost se učit, potom se děti rodí jako géniové! 
Zatímco mozek miminka má potenciál naučit se téměř cokoliv, právě rodiče hrají onu důležitou roli – určují, jak hodně a jak snado se jejich dítě učí.

Zde následují nějaká fakta, která je potřeba vzít v úvahu při učení vašeho dítěte:

Rané dětství je neopakovatelná příležitost díky dominanci pravé mozkové hemisféry!

uceni_hrou_05Čím je mozek mladší, tím je tvárnější – a to je přesně ten důvod, proč jsou malé děti jako sací houbičky. Mozek miminka se buduje sám tím, že si vytváří spojení jako odpověď na podněty, které obdrží. Už plod v matčině lůně od pátého měsice reaguje na zvuk, protože sluch již začíná být dostatečně vyvinutý. Což znamená, že učení začíná ještě před narozením.

Po narození pokračuje mozek miminka ve vývinu tak, že reaguje na to, co miminko zažívá ve svém novém světě. Učení je rychlejší a mnohem přirozenější (a bez jakékoli námahy), než kdy v životě ještě bude. To, že se jsme schopni od narození jednoduše a přirozeně učit náš rodný jazyk nám zaručuje, že se ten jazyk naučíme bez ohledu na to, jak nadaní na jazyky jsme nebo kdy budeme jako dospělí. Je to vše o využití síly mozku miminka, jež ve skutečnosti má. Podobně je kdokoliv schopný naučit se cizí jazyk, čtení, počítání, hudbu právě tímto přirozeným způsobem, pokud se začně učit již v raném věku.

 

Děti se velmi rády učí!detske_hry_020

Mozek miminek je biologicky uzpůsoben a připraven pro učení, což dělá z malých dětí ty nejhorlivější a nejnadšenější studenty. A navíc, velmi malé děti si ještě nenesou ono břímě, které přichází s nutností chodit do školy, učit se na zkoušení, písemky a testy. Pro miminka je učení prostě jen zábava.

 

Do učení by se nikdy nemělo nutit! pic04

Pravidelné procvičování je důležité, ale nikdy to není to nejdůležitější, aby se do toho člověk musel nutit. Vaše dítě by si především mělo učení užívat a mělo by ho to bavit. Učte své dítě jen tehdy, má-li na to vaše dítě náladu, a vždy skončete dřív, než vaše dítě ztratí zájem.

 

Váš vztah s dítětem je vždy důležitější než výsledky! detske_hry_004

Vyhněte se tomu, abyste se zaměřili na to, že chcete, aby vaše dítě dosáhlo určitých znalostí. Považujte všechny učební lekce jako příležitost zesílit pouto mezi vámi a vaším dítětem. Učení vašeho dítěte by se nikdy nemělo stát zdrojem stresu ani pro jednoho z vás. Jestliže cítíte, že se to děje, přehodnoťte svůj přístup nebo omezte učební program, jak je nezbytné.

Hra je nezbytná nutnost – a i učení by vždy mělo zůstat hrou!

Miminka a malé děti potřebují čas na to, aby mohly zkoumat svět kolem nich, zvedat předměty a prohlížet si je, a pochopit zákonitosti přírody. Vaše dítě by mělo strávit většinu svého času, kdy nespí, praktickou skutečnou hrou.

Existuje velmi mnoho zábavných aktivit, které můžete při učení vyzkoušet s vaším dítětem. Některé z aktivit dokážou cíleně pomoci a stimulovat mozek vašeho dítěte. Každá aktivita slouží na něco jiného, některé na rozvoj sluchu, jiné na rozvoj vizuálních schopností. Aktivity je vhodné v závislosti na tom, jak vaše dítě roste, měnit a upravovat.

Nezapomínejte však, že každé dítě je individuální a proto i jeho reakce na různé hry se mohou lišit. Vždy učení formou hry upravujte podle vašeho dítěte, protože podstatné je, aby se to líbilo právě jemu!

 

Proč je učení v raném věku tak důležité?

 

MSB Přístup

 

Martina Macháčková
Autorka projektu Bystré děti a Malování s básničkou, nadšená propagátorka rané stimulace, zábavného učení hrou malých dětí v raném věku, kontaktního rodičovství a respektující partnerské výchovy. Maminka dvou úžasných holčiček.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.