Malování s básničkou zdarma: balíčky obsahují básničku s obrázky jako kroky malování, zvuk básničky ke stažení a video-návod krok za krokem >>

Jak vychovat spokojené dítě a nevyhořet

Asi každá máma s tátou toho má občas nad hlavu. Jenomže dítě nejde na pár dní vypnout a dát si pauzu. Musíte prostě fungovat, zařídit denně spoustu věcí a být tu pro něj. Ale co když vám pomalu dochází baterky a – i když svoje dítě milujete – nejradši byste tu výchovu na chvíli pověsili na hřebík?

Představte si, že vedle vás teď sedí těhotná kamarádka. Ptá se na tisíce detailů o porodnici a plenkách pro nejmenší, které už si horko těžko vybavujete…

„Hele,“ podívá se vám najednou zpříma do očí. „A jaký to vlastně je, mít dítě?“

Co vás napadne? Jasně, nechcete kamarádku strašit, tak si asi nepříjemné detaily necháte pro sebe a spíš ji povzbudíte. Ale zkuste si sami pro sebe odpovědět upřímně.

Jaké to vlastně je, mít dítě?

Někdy náročné, ale stojí to za to.

Hádáme, že většina rodičů by tuhle větu podepsala. Vy taky?

Dobrá, tak zkusme jít ještě o kousíček dál. Stojí to za to. A za co? Co je ta daň, kterou za rodičovství platíme?

Ztráta svobody?

Probdělé noci?

Málo času pro sebe nebo pro partnera?

Každodenní život naruby?

Nekonečná únava?

Au, to jsou docela zásadní věci, co musíme obětovat. Skoro je div, že máma nebo táta každý večer tajně nebrečí ve sprše a nelituje se. Možná na to nemá čas, co? 🙂

Nebo se spíš upíná ke druhé misce vah, na které je mít dítě a všechno hezké, co s tím souvisí. Ten jeho úsměv, jiskřičky v očích, úžas, s jakým sledujete pokroky toho malého člověka, legrace, co si spolu užijete. To nám přece stojí za to.

Jenže co když kvůli tomu nemusíte obětovat sebe?

Zkuste se zamyslet, co ze svého každodenního kolotoče děláte skutečně pro ten dětský úsměv. A co spíš proto, že je to povinnost. On totiž dobrý pocit z vydrhnutých kachliček v koupelně nikdy nepřetluče to tiché hlodání, že o něco velkého přicházíte.

A taky že přicházíte.

S každým dalším dnem, kdy lítáte jako hadr na holi a jen se přizpůsobujete potřebám ostatních. S každou hodinou, kdy si znudění v herně opakujete zaklínadlo, že to přece děláte pro děti.

Když se na tohle obětování vyprdnete, uděláte pro děti daleko víc.

Přečtěte si velmi zajímavý článek:

V článku objevíte 3 jednoduché tipy, jak tuhle spirálu mířící k rodičovskému vyhoření zastavit.

 

 

A jestli máte už dlouho pocit, že to rodičovství není takové, jak jste si ho představovali, a pokukujete po kurzu Nevýchovy, pojďte si ho nechat nadělit od Ježíška 🙂 Pošlete ho na tuhle stránku, všechno ostatní už s ním vyřídí Nevýchova. A vy pod stromečkem najdete splněné přání. A možná nejlepší dárek pro celou rodinu 🙂 – 5 převratných týdnů, které vám pomůžou zařídit doma klid a pohodu i po Vánocích.

Kurz jako dárek k vánocůmTento online kurz trvá 5 týdnů, během kterých se naučíte, jak společně s dětmi zvládnout celý den v klidu, aby vám i ty nejmenší  rozuměli – bez telepatie a znakování.  V kurzu se naučíte fungující vstřícnou komunikaci  – vy nebudete muset křičet, děti se nebudou vztekat.  Jak určit dětem hranice, které děti samy chtějí dodržovat.  Jak řešit problémy s přebalováním, vypravováním se ven, ale i to, jak řešit vztekání a předejít scénám. Jak nastavit rodičovské hranice tak, aby fungovali a aby je chtěli i děti dodržovat. Také se naučíte, jak na hezké sourozenecké vztahy mezi vašimi dětmi a jak dítě připravit na příchod nového sourozence. A také jak se věnovat sám sobě, abyste byli hrdý táta/máma. 🙂

Martina Macháčková
Autorka projektu Bystré děti a Malování s básničkou, nadšená propagátorka rané stimulace, zábavného učení hrou malých dětí v raném věku, kontaktního rodičovství a respektující partnerské výchovy. Maminka dvou úžasných holčiček.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.